Posledica požara naj ne bo umazan dimnik

Imeti čist ali nov dimnik v hiši je ob hitro bližajoči zimi odlična pridobitev za varno in toplo bivanje. Navsezadnje je dimnik edina povezava med hladnim vremenom in notranjostjo prostora, ki ga prijetno ogrevamo. Po zimi je potrebno dimnik obvezno sčistiti in največkrat z njegovo uporabo do naslednje kurilne sezone prenehati.

dimnik_ogenj

Dimnik mora biti pravilno zgrajen, nikakor pa ne smemo pozabiti obremenitve, ki jih mora dimnik prenesti, da brezhibno funkcionira. Izpostavljenost izrednim pogojem mu namreč škodi, zato je bistvenega pomena, da so uporabniki seznanjeni tudi s posledicami, ki jih neustrezno servisiranje prinese. Ker pa se z učinkovitimi kurilnimi napravami pojavljajo tudi nove zahteve, je dobro vedeti, da se kljub nepoškodovanemu dimniku lahko pojavi kondenzacija, ki skupaj s kislinami razjeda dimnik.

Védenje zakaj je pomembno imeti čist dimnik je pravi način preprečevanja nesreč in dimniških požarov. Glavni razlog ognja v dimniku je kopičenje katrana in saj – kreozota, goriva v dimniku, ali podobnih spojin, ki se nabirajo na notranji steni dimnika. Medtem, ko se dim dviguje po dimniku navzgor, se začne ohlajati, to pa povzroči kompresijo kreozota, ki povrhu vsega v dimniku pušča izjemno neprijeten vonj. Kreozot, ki nastane po gorenju polen v starih kurilnih napravah predstavlja bistveno večjo nevarnost kot kreozot, ki se v dimniku naloži po gorenju sekancev v modernejših napravah.

dimnik_ogenj1

Vžig s požarom se zgodi le ob izpolnjenih pogojih. Če le-ti niso izpolnjeni, ni gorenja. Če je koncentracija kisika dovolj visoka, je temperatura plamena višja, gorljivi plini in katran pa popolnoma zgorijo. V tem primeru se v dimniku odlagajo predvsem saje. Organske snovi in saje nastanejo v peči pri nepopolnem gorenju. Če ogljik, ki je sestavni del saj oksidira, saje le žarijo. Ko se kreozot v notranjosti dimnika segreje med 650° in 1100°C, nastane plamen. Čeprav je temperaturo vžiga kreozota v dimniku težko izmeriti, se je treba zavedati, da je na steni dimnika naložen v navpični legi, kar pomeni, da določene sestavine drsijo proti kurišču, kjer je temperatura višja. Kaj vse to prinese, ni treba dvakrat ugibati.

Varnost dimniškega sistema je na prvem mestu, ko uporabnik postane lastnik dimnika. Prilagoditev ogrevalnega sistema s primernim dimnikom in dimniškim sistemom je v samem začetku ključnega pomena, da se izognete morebitnim nevščečnostim, ki jih nepravilno servisiran, umazan ali nepravilen dimnik lahko prinese. Pomembno je, da so peči v bivalnih prostorih postavljene tako, da imajo zadosten dotok svežega zraka. Čeprav je zunaj hladno, uporabniki pa znotraj prostor ogrevajo, je zračenje potrebno, kajti v nasprotnem primeru so možne tudi zastrupitve z ogljikovim monoksidom, ki je smrtno nevaren.

Z zagotovitvijo pravih pogojev bo vsak uporabnik dimnika brez skrbi užival v toplem domu.

open fire place

Komentarji za to objavo so zaprti.